3122FT-D4W-B56-E50 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P14778-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3122FT-D4W-B56-E50 |
Description | FAN AXIAL 80X56MM 12VDC WIRE |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 138.0 CFM (3.86m³/min) 4 Wire Leads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
Mfr | Noise 65.5dB |
Series | Power (Watts) 46.8 W |
Packaging Box | RPM |
Part Status Obsolete | Termination 4 Wire Leads |
Voltage - Rated | Operating Temperature 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H | Weight 0.485 lb (219.99 g) |
Width 56.00mm | Current Rating (Amps) 3.9A |
Air Flow 138.0 CFM (3.86m³/min) | Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC |
Static Pressure 3.630 in H2O (905.0 Pa) | Material - Frame Plastic |
Bearing Type Ball | Material - Blade Plastic |
Fan Type | Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C |