1611RL-04W-B40-B00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Delta Electronics
In Stock: 1,510
Datasheet
Similar
Orion Fans
In Stock: 525
Datasheet
Delta Electronics
In Stock: 0
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 8.4 CFM (0.235m³/min) 2 Wire Leads
1611RL-04W-B40-B00
DigiKey Part Number
12-1611RL-04W-B40-B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1611RL-04W-B40-B00
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
37.5dB
Mfr
Power (Watts)
1.2 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, UL, VDE
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.106 lb (48.08 g)
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
8.4 CFM (0.235m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.330 in H2O (82.2 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 25°C