15038PB-A1K-EA-00
DigiKey Part Number
12-15038PB-A1K-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15038PB-A1K-EA-00
Description
FAN 150MM X 172MM X 38MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 166.0 CFM (4.65m³/min) 2 Terminals
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Noise
50.0dB
Series
Power (Watts)
22.00W
Packaging
Bulk
RPM
2600 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.210A
Width
38.00mm
Material - Frame
Aluminum
Air Flow
166.0 CFM (4.65m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
0.472 in H2O (117.6 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C