12038VA-24R-GA-00
DigiKey Part Number
P19883-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12038VA-24R-GA-00
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 243.7 CFM (6.82m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
64.0dB
Mfr
Power (Watts)
35.5 W
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.816 lb (370.13 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.48A
Air Flow
243.7 CFM (6.82m³/min)
Voltage Range
18 ~ 27.6VDC
Static Pressure
1.480 in H2O (368.7 Pa)