11938FB-B3N-EA-00
DigiKey Part Number
12-11938FB-B3N-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938FB-B3N-EA-00
Description
FAN 119MM X 38MM 230VAC TERMINAL
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 110.0 CFM (3.08m³/min) 2 Terminals
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Noise
45.0dB
Series
Power (Watts)
14.00W
RPM
3100 RPM
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.080A
Width
38.00mm
Material - Frame
Aluminum
Air Flow
110.0 CFM (3.08m³/min)
Static Pressure
0.370 in H2O (92.2 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C