11925SA-24Q-AL-00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NMB Technologies Corporation
In Stock: 21
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 113.1 CFM (3.17m³/min) 3 Wire Leads
11925SA-24Q-AL-00
DigiKey Part Number
P17000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11925SA-24Q-AL-00
Description
FAN AXIAL 119X25MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
44.0dB
Mfr
Power (Watts)
4.8 W
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
0.309 lb (140.16 g)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.200A
Width
25.00mm
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Air Flow
113.1 CFM (3.17m³/min)
Static Pressure
0.290 in H2O (72.2 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C