Image for 09238RA-12M-EAD-0 is not available
09238RA-12M-EAD-0
DigiKey Part Number
12-09238RA-12M-EAD-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
09238RA-12M-EAD-0
Description
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 118.6 CFM (3.32m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
56.5dB
Series
Power (Watts)
13.8 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Current Rating (Amps)
1.15A
Width
38.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Air Flow
118.6 CFM (3.32m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.750 in H2O (186.8 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C