06038DA-12S-EUD-0 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P16822-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 06038DA-12S-EUD-0 |
Description | FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 66.4 CFM (1.86m³/min) 4 Wire Leads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Noise 63.5dB(A) |
Mfr | Power (Watts) 19.8 W |
Series | RPM |
Packaging Box | Termination 4 Wire Leads |
Part Status Obsolete | Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
Voltage - Rated | Approval Agency UR, VDE |
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H | Weight 0.271 lb (122.92 g) |
Width 38.00mm | Current Rating (Amps) 1.65A |
Air Flow 66.4 CFM (1.86m³/min) | Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC |
Static Pressure 3.713 in H2O (925.0 Pa) | Material - Frame Plastic |
Bearing Type Ball | Material - Blade Plastic |
Fan Type | Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C |