06025SA-12M-EA-D0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 311
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 19.8 CFM (0.554m³/min) 2 Wire Leads
06025SA-12M-EA-D0
DigiKey Part Number
12-06025SA-12M-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025SA-12M-EA-D0
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
27.5dB
Series
Power (Watts)
1.2 W
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.100A
Width
25.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
19.8 CFM (0.554m³/min)
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C