06025DE-12R-CU-06
DigiKey Part Number
12-06025DE-12R-CU-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025DE-12R-CU-06
Description
60X60X25MM, 12VDC, 11,000 RPM, 4
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 45.6 CFM (1.28m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
52.0dB
Mfr
Power (Watts)
8.04 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cURus, VDE
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.670A
Air Flow
45.6 CFM (1.28m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Static Pressure
1.160 in H2O (288.9 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C