04028DA-12R-AUF-0
DigiKey Part Number
12-04028DA-12R-AUF-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04028DA-12R-AUF-0
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 20.1 CFM (0.563m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
54.5dB
Mfr
Power (Watts)
5.16 W
Series
RPM
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
0.117 lb (53.07 g)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.430A
Width
28.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
20.1 CFM (0.563m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.930 in H2O (480.8 Pa)
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C