04028DA-12Q-AA-F0
04028DA-12Q-AA-F0
04028DA-12Q-AAF-0
DigiKey Part Number
12-04028DA-12Q-AAF-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04028DA-12Q-AAF-0
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 16.6 CFM (0.465m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
49.5dB
Mfr
Power (Watts)
3.48 W
Series
RPM
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
0.117 lb (53.07 g)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.290A
Width
28.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
16.6 CFM (0.465m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.370 in H2O (341.2 Pa)
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C