ST-32ETA502
DigiKey Part Number
563-ST-32ETA502TR-ND - Tape & Reel (TR)
563-ST-32ETA502CT-ND - Cut Tape (CT)
563-ST-32ETA502DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-32ETA502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.125W J LEAD TOP
Detailed Description
5 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST-32ETA502 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
5 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Square - 0.134" x 0.134" Face (3.40mm x 3.40mm)
Tolerance
±20%