UPW1E221MPD1TD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 3,454
Datasheet
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 2,137
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Surge
In Stock: 982
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1E221MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11673-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11673-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1E221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1E221MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
360.75 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
117 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C