RL80J561MDN1KX
DigiKey Part Number
493-4020-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4020-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL80J561MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 6.3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL80J561MDN1KX Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
570 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.7 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm