PCS1A151MCL9GS
DigiKey Part Number
493-3977-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3977-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3977-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCS1A151MCL9GS
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCS1A151MCL9GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm