PZU5.1B2L,315 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PZU5.1B2L,315 |
Description | DIODE ZENER 5.1V 250MW DFN1006-2 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.1 V 250 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Discontinued at DigiKey | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±2% | Package / Case |
Power - Max 250 mW | Supplier Device Package DFN1006-2 |
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms | Base Product Number |
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1.5 V |