PTVS26VP1UP,115
DigiKey Part Number
1727-4435-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4435-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4435-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS26VP1UP,115
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SOD1285
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-128/CFP5
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
SOD-128
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A