PSMNR90-40SSHJ
DigiKey Part Number
1727-8561-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8561-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMNR90-40SSHJ
Description
MOSFET N-CH 40V 375A LFPAK88
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 375A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
166 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12888 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
FET Feature
Schottky Diode (Body)
FET Type
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C