PSMN1R9-80SSEJ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSMN1R9-80SSEJ |
Description | APPLICATION SPECIFIC POWER MOSFE |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 286A (Tc) 340W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PSMN1R9-80SSEJ Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 232 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 17140 pF @ 40 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 340W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Mounting Type Surface Mount |