PSMN029-100HLX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSMN029-100HLX |
Description | MOSFET 2N-CH 100V 30A LFPAK56D |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 100V 30A (Ta) 68W (Ta) Surface Mount LFPAK56D |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PSMN029-100HLX Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA |
Manufacturer Nexperia USA Inc. | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29.6nC @ 5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3637pF @ 25V |
Part Status Active | Power - Max 68W (Ta) |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Mounting Type Surface Mount |
FET Feature Logic Level Gate | Package / Case SOT-1205, 8-LFPAK56 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V | Supplier Device Package LFPAK56D |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Ta) | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27mOhm @ 5A, 10V |