PSMN021-100YLX
DigiKey Part Number
1727-2593-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2593-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2593-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN021-100YLX
Description
MOSFET N-CH 100V 49A LFPAK56
Detailed Description
N-Channel 100 V 49A (Tc) 147W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
65.6 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4640 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
147W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21.5mOhm @ 15A, 10V