PMV100XPEAR
DigiKey Part Number
1727-2728-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2728-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2728-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMV100XPEAR
Description
MOSFET P-CH 20V 2.4A TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 2.4A (Ta) 463mW (Ta), 1.9W (Tc) Surface Mount TO-236AB
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±12V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
386 pF @ 10 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
463mW (Ta), 1.9W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Supplier Device Package
TO-236AB
Rds On (Max) @ Id, Vgs
128mOhm @ 2.4A, 4.5V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
1.25V @ 250µA