PMEG100V060ELPEZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG100V060ELPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100V060ELPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100V060ELPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100V060ELPEZ
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 6A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 6A Surface Mount CFP15B
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
8 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 100 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
175pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
6A
Supplier Device Package
CFP15B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 6 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)