BZX585-B4V3-QX | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1727-BZX585-B4V3-QXTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX585-B4V3-QX |
Description | DIODE ZENER 4.3V 300MW SOD523 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 4.3 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Grade Automotive |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Qualification AEC-Q101 |
Tolerance ±2% | Mounting Type Surface Mount |
Power - Max 300 mW | Package / Case |
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms | Supplier Device Package SOD-523 |