BZX585-B4V3,115
DigiKey Part Number
1727-BZX585-B4V3,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX585-B4V3,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX585-B4V3,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-B4V3,115
Description
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V