BUK9640-100A,118
DigiKey Part Number
1727-BUK9640-100A,118TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK9640-100A,118CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK9640-100A,118DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9640-100A,118
Description
MOSFET N-CH 100V 39A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 39A (Tc) 158W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±15V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3072 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
158W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
39mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA