BUK7S1R0-40HJ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BUK7S1R0-40HJ |
Description | MOSFET N-CH 40V 325A LFPAK88 |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 325A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BUK7S1R0-40HJ Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 137 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) +20V, -10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10322 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 375W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Supplier Device Package LFPAK88 (SOT1235) |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1mOhm @ 25A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA | Base Product Number |