BUK7S0R5-40HJ
DigiKey Part Number
1727-BUK7S0R5-40HJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK7S0R5-40HJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK7S0R5-40HJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7S0R5-40HJ
Description
BUK7S0R5-40H/SOT1235/LFPAK88
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 500A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
267 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+20V, -10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
21162 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
LFPAK88 (SOT1235)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.55mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA