BUK7219-55A,118 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 341
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 402
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 34,921
STMicroelectronics
In Stock: 42,607
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 55 V 55A (Tc) 114W (Tc) Surface Mount DPAK
BUK7219-55A,118
DigiKey Part Number
1727-7152-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7219-55A,118
Description
MOSFET N-CH 55V 55A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2108 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
114W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19mOhm @ 25A, 10V