CS05517-48M
DigiKey Part Number
644-CS05517-48MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-CS05517-48MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-CS05517-48MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS05517-48M
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 7PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz ±10ppm Crystal 7pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
7pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±40ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)