NVG025A08TC
DigiKey Part Number
1913-NVG025A08TCTR-ND - Tape & Reel (TR)
1913-NVG025A08TCCT-ND - Cut Tape (CT)
1913-NVG025A08TCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVG025A08TC
Description
GANFET DISCRETE 80V 2.5MOHM PQFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 23A (Ta), 86A (Tc) Surface Mount 6-PQFN (3x5)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.5mOhm @ 25A, 5V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.9V @ 10mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+6V, -4V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1250 pF @ 40 V
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
6-PQFN (3x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V