UWE-12/10-Q48PB-C
DigiKey Part Number
811-3146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWE-12/10-Q48PB-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 10A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWE-12/10-Q48PB-C Models
Category
Power (Watts)
120 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
91.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.9mm x 8.6mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
10A