NKE0303DC
DigiKey Part Number
811-1427-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKE0303DC
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 3V - 3.6V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NKE0303DC Models
Category
Current - Output (Max)
303mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
72%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
3V
Package / Case
8-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
3.6V
Size / Dimension
0.45" L x 0.39" W x 0.21" H (11.5mm x 9.8mm x 5.4mm)