IRH-24/10.5-W80PB-C
DigiKey Part Number
811-IRH-24/10.5-W80PB-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRH-24/10.5-W80PB-C
Description
16V - 160V DC I/P, 24V 250W O/P,
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 10.5A 16V - 160V Input
Category
Voltage - Isolation
4.242 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
16V
Size / Dimension
2.49" L x 2.39" W x 0.55" H (63.2mm x 60.7mm x 14.0mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
10.5A
Approval Agency
CE, cURus
Power (Watts)
252 W