XRCGE40M000FZA2AR0
DigiKey Part Number
490-XRCGE40M000FZA2AR0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCGE40M000FZA2AR0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-XRCGE40M000FZA2AR0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGE40M000FZA2AR0
Description
CRYSTAL 40.00MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±20ppm Crystal 8pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±33.5ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Load Capacitance
8pF