NFM15PC104D0J3D
DigiKey Part Number
490-14730-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-14730-1-ND - Cut Tape (CT)
490-14730-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM15PC104D0J3D
Description
CAP FEEDTHRU 0.1UF 20% 6.3V 0402
Detailed Description
0.1 µF Feed Through Capacitor 6.3V 2 A 30mOhm 0402 (1005 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
NFM15PC104D0J3D Models
Category
Current
2 A
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance
0.1 µF
Height (Max)
0.020" (0.50mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
6.3V