LQW18CNR12J0ZD
DigiKey Part Number
490-LQW18CNR12J0ZDTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW18CNR12J0ZDCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW18CNR12J0ZDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW18CNR12J0ZD
Description
FIXED IND 120NH 1.1A 85 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 85mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LQW18CNR12J0ZD Models
Category
DC Resistance (DCR)
85mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
1.2GHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)