LQP03HQ3N5B02D
DigiKey Part Number
490-13925-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-13925-1-ND - Cut Tape (CT)
490-13925-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP03HQ3N5B02D
Description
FIXED IND 3.5NH 500MA 170 MOHM
Detailed Description
3.5 nH Unshielded Thick Film Inductor 500 mA 170mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
LQP03HQ3N5B02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
170mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
7GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.017" (0.42mm)