LQP02HQ56NH02E
DigiKey Part Number
490-LQP02HQ56NH02ETR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQP02HQ56NH02ECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP02HQ56NH02E
Description
FIXED IND 56NH 100MA SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 nH Unshielded Thin Film Inductor 100 mA 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
LQP02HQ56NH02E Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
300 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Type
Thin Film
Supplier Device Package
01005
Inductance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±3%
Height - Seated (Max)
0.013" (0.32mm)