LQP02HQ2N5W02L
DigiKey Part Number
490-LQP02HQ2N5W02LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQP02HQ2N5W02LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP02HQ2N5W02L
Description
FIXED IND 2.5NH 450MA 200 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 nH Unshielded Thin Film Inductor 450 mA 200mOhm Max 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQP02HQ2N5W02L Models
Category
Q @ Freq
14 @ 500MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
9.5GHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Thin Film
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
01005
Tolerance
±0.05nH
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.32mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max