LQH2MCN180K02L
DigiKey Part Number
490-8391-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-8391-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8391-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH2MCN180K02L
Description
FIXED IND 18UH 190MA 2.34 OHM
Detailed Description
18 µH Unshielded Wirewound Inductor 190 mA 2.34Ohm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
LQH2MCN180K02L Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.34Ohm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
35MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)