GRM188R61C105KA93D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 20,744
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 52,328
Datasheet
Direct
TDK
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
TDK
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
GRM188R61C105KA93D
DigiKey Part Number
490-1536-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R61C105KA93D
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R61C105KA93D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)