MM-222-051-213-4100
DigiKey Part Number
4134-MM-222-051-213-4100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM-222-051-213-4100
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS SLDR CUP
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C