MM-213-037-1A3-0000
DigiKey Part Number
4134-MM-213-037-1A3-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM-213-037-1A3-0000
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS SLDR CUP
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Electrodeposite Plated Cadmium
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
2
Wire Gauge
24 AWG
Mounting Type
Contact Material
Beryllium Copper
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C