0002061101-11-R0-D
DigiKey Part Number
0002061101-11-R0-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0002061101-11-R0-D
Description
11" PRE-CRIMP A2102 RED
Customer Reference
Detailed Description
Red 20 AWG Jumper Lead Socket to Socket Tin 11.0" (279.4mm)
Category
Wire Gauge
20 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Red
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Socket
Number of Conductors
1
Length
11.0" (279.4mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
11" PRE-CRIMP A2102 BLACK
In-Stock: 0
11" PRE-CRIMP A2102 BLUE
In-Stock: 0
11" PRE-CRIMP A2102 GREEN
11" PRE-CRIMP A2102 ORANGE
11" PRE-CRIMP A2102 SLATE
Alternate Length
8" PRE-CRIMP A2102 RED
2" PRE-CRIMP A2102 RED
10" PRE-CRIMP A2102 RED
3" PRE-CRIMP A2102 RED
4" PRE-CRIMP A2102 RED