MDT0299AIH-RGB
DigiKey Part Number
3086-MDT0299AIH-RGB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDT0299AIH-RGB
Description
DISPLAY, 2.99" IPS TFT, 268x800
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color RGB, SPI 2.97" (75.65mm) 800 x 268
Category
Viewing Area
24.72mm W x 72.60mm H
Manufacturer
Midas Displays
Backlight
LED - White
Series
Dot Pixels
800 x 268
Packaging
Tray
Interface
RGB, SPI
Part Status
Active
Controller Type
ST7701
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.09mm W x 0.09mm H
Diagonal Screen Size
2.97" (75.65mm)