SST25PF040CT-40I/SN
DigiKey Part Number
SST25PF040CT-40I/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
SST25PF040CT-40I/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
SST25PF040CT-40I/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST25PF040CT-40I/SN
Description
IC FLASH 4MBIT SPI 40MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 4Mbit SPI 40 MHz 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SST25PF040CT-40I/SN Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Organization
512K x 8
Mfr
Memory Interface
SPI
Series
Clock Frequency
40 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)