PIC32MM0256GPM028T-I/ML
DigiKey Part Number
PIC32MM0256GPM028T-I/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC32MM0256GPM028T-I/MLCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC32MM0256GPM028T-I/MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MM0256GPM028T-I/ML
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 28-QFN (6x6)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 12x10/12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
MIPS32® microAptiv™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
25MHz