PIC24F08KL301-I/SO
DigiKey Part Number
PIC24F08KL301-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F08KL301-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-SOIC
EDA/CAD Models
PIC24F08KL301-I/SO Models
Series
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
20-SOIC
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)